Inspirace Knihovna

Advent, čas rodiny & tip na předvánoční čtení

Advent, zakončený Vánoci, je naprosto ideální období roku pro čas maximálně strávený s rodinou. Dost často v něm ale sklouzneme k povinnostem, kterých je s tímto obdobím spojeno víc než dost. Doporučuju se jednou zkusit zastavit a udělat to trochu jinak. Mám rodinu a domácnost, takže vím, že by prostě bylo hezké uklidit, upéct cukroví, pomoct Ježíškovi s dárky, ale dá se to udělat i trochu klidněji – uklízíme celoročně, takže uklidíme tak jako normálně (nepotřebuju dělat inventuru nádobí, prádla, ani dlaždiček, jsem si jistá, že jich neubylo, bohužel 🙂 ), pečení cukroví je báječná aktivita pro děti – válení, vykrajování, patlání, ujídání, ačkoli se to možná vylučuje s bodem č.1 – uklidíme jako normálně 🙂 ale trávíme čas spolu.

Já se přes všechny ty povinnosti na advent těším, protože můžu dětem předat spoustu tradic, díky nimž je toto období tak nějak kouzelnější, v okolí se pořádá spousta předvánočních akcí a abychom si užili každý den, připravuji dětem každoročně adventní kalendář, díky kterému máme o zábavu postaráno až do Vánoc. Tedy nosí nám ho Ježíšek, aby dětem zkrátil čekání na Štědrý den. Nosí ho v noci z 30. listopadu na 1. prosince po tom, co si odnese dopis z okna, možná pro něj pošle andílka? Kdo ví 🙂 Kromě drobného mlsání a pidi hračky obsahuje každý den jednu adventní aktivitu pro celou rodinu. Vaříme dětský punč, pečeme cukroví, připravujeme zvířátkům dobroty, zdobíme dům, zpíváme koledy, děláme dobré skutky a těšíme se 🙂 Dva roky jsem aktivity do kalendáře vymýšlela a zpracovávala sama a byla to spousta práce. Letos jsem zvolila nádherně zpracované aktivity z dílny ateliervlese.cz. Jsou koncipované jako zážitkový adventní kalendář, pokud člověk nechce dětem vyloženě dávat sladké nebo dárečky, zavěsí si kartičky na provázek, který je spolu s kolíčky součástí balíčku a dítě si každý den odhalí jednu předvánoční aktivitu. My jsme volili formu sáčků s čísly, ve kterých se ukrývá aktivita, něco dobrého a malý dáreček.

Aktivity jsou ručně malované, veršované a mají hezký obsah. Jen zkrátka ty osobní, od srdce a na míru vymyšlené mi byly nějak bližší, takže příští rok mě čeká zase noční šichta 🙂 Přesto tyto moc doporučuji, pokud nemáte úplně tvůrčího ducha (u mě je to tedy spíš nadšení než duch), tak si s tímto adventním kalendářem užijete krásné společné předvánoční chvíle.

Abychom se ještě trochu víc dostali do vánoční atmosféry, když venku to vypadá spíš na pěkný podzim, pořídili jsme na mnohá doporučení knížku, která by nám měla čas do Vánoc trochu zpestřit – Čekání na Vánoce od Andrey Poprové.

A je fantastická. Až tak fantastická, že by si zasloužila samostatný prostor. Ráda se k poctivé recenzi ještě vrátím, teď alespoň fotograficky (doslova), ať vás ještě do Vánoc stihnu inspirovat. Knížka provádí prostřednictvím sourozenců Lucky, Jendy a Martínka celým adventem, příběh vlastně začíná už na sv. Martina a končí Ježíškem. Vypráví o tradicích, zvycích, obsahuje i návody a recepty, dokonce i “tvrdou” přílohu s vystřihovánkami. V podstatě krásný adventní pracovní ”sešit” a čekání na Ježíška bude zase o něco příjemnější a objevnější 🙂

Určitě to nebude naše poslední knížka od Andrey Poprové.


No a pro inspiraci na formu adventních aktivit jsem zapátrala v archivech, třeba inspiruji i vás.


Loni jsme měli aktivity/úkoly na jedné hromadě a lepili jsme samolepky, když se nám povedlo ho splnit.. ten rok nám Ježíšek pěkně našlapal v obýváku 🙂

A zapátrám ještě dál, o další rok zpátky, to byly aktivity na kartičkách vložené do pytlíků, stejně jako letos. Byl to ale náš první rok s adventním kalendářem a přehnali jsme to s množstvím a velikostí dárečků v jednotlivých balíčcích. Bylo to doslova “dárkobraní“ celý prosinec a Štědrý den pak neměl tu správnou sílu. Takže teď už víme – dárečky ano, ale drobné, typu samolepka, hopík, sponka,… pak dárečky splní svůj účel – každý den malá radost – a přesto zůstává stále to správné napětí, jestli Ježíšek přinese to správné auto a panenku 🙂 Ale k formě úkolů/aktivit se určitě v budoucnu vrátím, tak nám vyhovovaly nejvíc.

Tak třeba jsem vás inspirovala k tomu, jak být zase o kousek víc SPOLU – TADY A TEĎ a že využije ten předvánoční kouzelný čas na maximum!

Krásný rodinný advent!

«

»

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *