Mezi řečí

Febrilní křeče, strašák všech rodičů

Chvíli jsem zvažovala, jestli tenhle článek na blog zařadit, přece jen jsem zdravotní téma úplně otevírat nechtěla. Ale pak jsem se rozhodla ho sem dát. Mně samotné by totiž bývalo hodně pomohlo si něco podobného přečíst.

O febrilních křečích jsme v nějaké formě slyšeli asi všichni. Já sama jen opravdu okrajově, věděla jsem, že něco takového existuje, ale tím to končilo. Pak se ale tenhle strašák dotkl i naší rodiny, opakovaně. První febrilní křeč naší malé byla velmi dramatická a plná silných emocí, ačkoli nemusela vůbec být, kdybych byla předem lépe informovaná.

Takže jsem se rozhodla informovat vás, abyste byli v klidu, kdyby tenhle “strašák” přišel. Nejdřív však znovu i na tomto místě předesílám, že nejsem lékař a všechny informace na blogu, včetně této, jsou pouze získané osobní zkušeností.

Co to tedy ty febrilní křeče jsou? Jde o záchvaty křečí při horečce resp. prudké změně tělesné teploty. Naše malá měla při svých prvních křečích teplotu jen 37,4, po příjezdu lékaře už ale 39 stupňů. Projevují se nejčastěji u dětí ve věku 6 měsíců až 6 let, nejtypičtější nástup křečí je mezi rokem a rokem a půl a nejvíce jich probíhá do tří až čtyř let. Příčinou je nedozrálá nervová soustava, která nedokáže zcela správně reagovat na prudké výkyvy teplot nebo vysokou horečku.

Jak febrilní křeče vypadají? Při záchvatu dítě náhle ztuhne, prohne se, dochází k záškubům ve svalech, oči otočí v sloup. Většinou se objeví pěna u úst, někdy i zvracení. Dítě může upadnout do bezvědomí a může se objevit i porucha dýchání. Vše ale v případě nekomplikovaných křečí trvá pár vteřin či minut. Co vyděsilo nás, a nikde se o tom moc nepíše, bylo to, že dítě je po prodělané křeči ještě nějakou dobu (cca 30 min) apatické a bez zájmu o cokoli. Ale není třeba se bát, i když se to lehko říká, důležité je zachovat klid a provést pár základních úkonů.

Co tedy při febrilních křečích dělat? Dítě uložíme do bezpečné polohy, nejlépe na bok na zem tak, aby si při křeči neublížilo příp. nevdechlo zvratky. A okamžitě voláme lékařskou pomoc, vždy, i v případě opakované křeče, kdy už víme, o co se jedná. Nikdy totiž nemůžeme vědět, jestli se jedná opravdu “jen” o křeče z teplot a toto musí vždy zhodnotit lékař. Zároveň se pokuste, i když je to ve vypjaté situaci těžké, sledovat čas, jak dlouho křeč trvá. Lékaři se na to budou ptát a je to důležité pro stanovení dalších postupů. Za komplikované křeče se považují takové, které (mimo jiné) trvají více než 15 minut.

A to jsou vlastně ty nejdůležitější úlohy rodiče, když se febrilní křeče objeví. Po první prodělané křeči rodič dostane domů rektální diazepamové tuby pro případ opakování křečí. Ty výrazně zkrátí a zmírní probíhající křeče, nicméně i podání diazepamu si vyžaduje následnou kontrolu lékařem. Při opakujících se křečích pak lékař zváží doporučení podání Diazepamu preventivně s vysokou teplotou. Plošně se ale toto nedoporučuje, vždy je potřeba řídit se pokyny lekáře pro daný konkrétní případ!

Lékař také zhodnotí, zda-li je třeba po první prodělané křeči podstupovat neurologická vyšetření. Po opakovaných febrilních křečích se už ale dítě (minimálně) kontrolnímu EEG nevyhne. Ale zase se není čeho bát! Přestože lékaři kontrolují mozek dítěte z důvodu možné epilepsie, v drtivé většině případů je závěrem vyšetření normální stav odpovídající věku dítěte.

Prevence v podstatě neexistuje, snad jen budovat imunitu, aby se dítěti vyhýbala horečnatá onemocnění a když už přijdou, srážet včas horečku, pokud možno však postupně, žádným prudkým chlazením, aby nedocházelo k prudkým výkyvům teplot. A vydržet! Oni z toho ve valné většině prostě vyrostou. Tyto křeče se, dle vyjádření lékaře, objeví u cca 4% dětí a pouze u 30% z nich se opakují. Zřídka kdy se opakují v ten samý den.

A jako máma holčičky, která na febrilní křeče trpí a zároveň trpí na vysoké horečky, což je bohužel přímá cesta k opakovaným febrilním křečím (a vlastnímu hrnku na dětském oddělení Thomayerovy nemocnice), bych chtěla říct toto – když vás to potká, zachovejte hlavně klid. Pokud jste dočetli až sem, jste už na tom teď lépe, než jsem poprvé byla já 🙂 protože už víte, co to febrilní křeče jsou, jak vypadají a co dělat. Febrilní křeče nejsou primárně život ohrožující, ačkoli vypadají děsivě, nejhorší na celých febrilních křečích je neinformovanost rodičů a tedy následná panika, neadekvátní reakce a špatně vedená první pomoc. A i pro to je tu linka 155 a skvělí operátoři, kterým tímto (jako na začátku absolutně neinformovaný rodič) děkuji za provedení našimi prvními febrilními křečemi. A zároveň velmi doporučuji všem rodičům, i těm teprve budoucím, projít si jakoukoli formou kurzu první pomoci dětem, ona je specifická a těch strašáků, na které můžeme být (minimálně psychicky) připraveni, je mnohem víc.

Závěrem chci ještě věnovat zmínku poměrně mladé, ale velmi užitečné mobilní aplikaci ZÁCHRANKA. Dokáže vám a záchranářům výrazně urychlit komunikaci a poskytnutí lékařské pomoci v místech, kde to dobře neznáte např. na výletech/dovolené. Pro rychlý příjezd záchranné služby, nebo přílet vrtulníku je totiž důležitá přesná znalost místa zásahu a nemusí se jednat jen o vás, ale i poskytnutí první pomoci cizímu člověku v nouzi.

Zdroj: aplikace ZÁCHRANKA

Aplikace Záchranka je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS. Pokud se nacházíte na horách, aplikace Záchranka to podle GPS signálu sama rozezná a odešle nouzovou zprávu i horské službě v dané oblasti.
Více zde: https://www.zachrankaapp.cz

Zdroj: zachrankaapp.cz

Kdo je připraven, není zaskočen 🙂 tak to je i v tomto případě. Přesto budu doufat, že mi bude (stejně jako vám) tahle aplikace pouze dlouhodobě zabírat místo v telefonu a nebude patřit mezi ty často využívané 😉

Tak hodně zdraví! A není to klišé 🙂

«

»

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *