Inspirace Knihovna Tvoříme

Hmyzí hotel a tip na hmyzí knížku

Módní, ale zároveň velmi užitečná věc – hmyzí hotel (nebo domeček). Kdo ho dnes nemá nebo s dětmi nevyrábí, jako by nebyl 🙂 Tak jsme mu tedy také vymysleli místo u nás doma.

My jsme se ale inspirovali už dříve, v naší školce, kde jeden takový, poměrně veliký, mají a přišlo nám to jako fajn nápad. Loni jsme se pokusili na terasu přilákat motýly, letos jdeme o level výš a zkusíme i berušky, včelky a jiný zajímavý hmyz.

Hmyzí hotel poskytuje útočistě řadě prospěšných druhů hmyzu během léta, ale i pro přezimování. Ubytuje se v něm drobný užitečný hmyz, jemuž se podmínky pro život ve městě neustále stěžují. Přitom právě tento užitečný hmyz potřebujeme k ekologické likvidaci škůdců, k opylování rostlin a zvýšení úrody. A není se čeho obávat, např. včely samotářky, které jsou významnými obyvatelkami takových domečků, nemají vůbec žihadlo. Takže pro pozorování přírody malými dětmi naprosto ideální.

Zároveň se setkají i s pavoučky nebo škvory, kterých jsme se my v dětství tak báli! No přiznejte se! Kdo z vás, stejně jako já, vzdal spaní ve stanu, kvůli historce se škvorem v uchu? V některých rodinách jen vlezl do ucha, v těch odvážnějších se prokousal skrz druhé ucho zase ven 🙂 No, už víme, že jde o pověru, škvor má rád vlhké stinné místo, leda že byste si uši myli až moc 🙂

A kdo tedy všechno může využít služeb vašeho hotelu?

motýli – opylují květy

slunéčka (berušky) – pojídají mšice, za svůj život dokáže zkonzumovat až 4000 mšic

včely samotářky – nedávají nám med, přesto jsou významnými opylovači

zlatoočka – stejně jako slunéčka likvidují mšice nebo také roztoče

škvoři – likvidují odumřelé části rostlin a drobné škůdce, dokáží ulovit až 100 mšic za noc

Zajímá vás, jak vypadá hmyzí domeček v plné sezóně?

zdroj videa: The Wildlife Garden Project

A jak takový hmyzí hotel vyrobit? Šikovný tatínek (nebo maminka) stluče konstrukci (nebo postačí stará dutá cihla, bedna, co najdete) a pak stačí vzít při procházce do lesa s sebou tašku a sbírat co vás napadne – větvičky, kamínky, dřívka, šišky, listí, suché trávy, jehličí,…) a vyplnit otvory. Anebo se dají v hobbymarketech pořídit už připravené, jako ten náš. Domeček by se měl umístit na slunné (nejlépe jižní), ne příliš větrné místo. Měl by být z obou stran volně průchozí, nejlépe pokrytý pletivem, aby se nestal snadným cílem ptáků. Udělejte mu stříšku nebo ho jinak ochraňte před deštěm. Pokud ho dobře umístíte, natěšení turisté ho navštíví hned první den instalace. Místo ale volte dobře a už s ním pak nehýbejte, ti, co se stihli nastěhovat, by mohli být zmatení. Na zimu se nečistí, můžete ho uklidit a vytáhnout zase na jaře, ale opatrně! Některé druhy hmyzu by v něm mohly chtít i přezimovat. Že je obydlený poznáte mimo jiné tak, že jsou dutinky “zašpuntované” hlínou, listím atd. Včela např. do dutinek nanosí potravu, poté naklade vajíčka a zavíčkuje, tímto způsobem je chrání. Z vajíček se vylíhnou larvičky, které se pak zakuklí a přečkají tu zimu.

zdroj: Pinterest

A když nastane sezóna a hosté se vám do hotelu jen hrnou, pak nastává nejlepší čas na pozorování a další studování s dětmi. A pro to vám doporučím krásnou knížku z nakladatelství Svojtka – Hmyzí hotel, která je vhodná i pro malé děti, pro které je velmi atraktivní díky otvíracím okýnkům, skrývajícím další malé broučky nebo informace o nich. Dozví se o všech obyvatelích jednotlivých pokojů ve vašem hotelu. No mrkněte sami, je nádherná!

zdroj videa: Svojtka&Co.

Tak vítej jaro! A vy si užijte pozorování života v přírodě!

«

»

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *