Inspirace Knihovna Tvoříme

Poznávání českých ptáků a tip na ptačí knížku

Jaro poznáme každý rok spolehlivě podle toho, že nás ráno, když je ještě mlha hustá tak, že by se dala krájet, budí prozpěvování malých zobáčků. Nevím jak vám, ale mně se v tomhle období vstává mnohem lépe. Snad všechny malé děti volají a ukazují, když někde tu malou zobatou kuličku zahlédnou. A teď se přiznejme, kolik druhů ptáků rozeznáme? Jestli si chcete s dětmi malinko rozšířit obzory, připravila jsem pro ně (i pro vás) pracovní listy ke stažení ZDARMA, kde se alespoň s některými, těmi menšími, děti seznámí. Můžete to vzít jako takové pošťouchnutí k vyrobení ptačí budky a celoročnímu pozorování ptáků nebo studiu dalších druhů, třeba i dravců. Pracovní listy najdete ve složce KE STAŽENÍ nebo přímo ZDE.

A když se budete chtít ptáčkům věnovat hlouběji – a nemyslím jen ty španělské na talíři 🙂 nádherně zpracovanou pomůcku pro poznávání ptáků najdete i na eshopu Minihratky.cz. My si na ní děláme zálusk, protože motýli, o kterých jsem psala TADY, nás moc bavili a určitě je letos zase vytáhneme, jen co pořádně rozkvetou louky 🙂 A dřevěné postavičky ptáčků budou bavit i nejmenší pozorovatele.


Zkuste se dívat kolem sebe na každé procházce – na louce, v lese, u vody, ale i ve městě. Jsou nedílnou součástí naší přírody a když je začnete vnímat, zjistíte, že kolem nás nejsou jen vrabci, kosi a holubi, ale i sýkorky, červenky, datli… každý jiný, barevný, jeden hezčí než druhý.

A můžeme jim oplatit ten jejich optimistický budíček a postarat se o ně v těžších časech. Budku plnou zobání v zimě najdeme už skoro na každé zahrádce. Ptáci ale zrovna tak jako potravu potřebují i vodu, zkusme tedy myslet i na trochu vody pro ty malé opeřence (ale i ježky, čmeláky,…). Poslední roky nás sužují větší a větší sucha. Vodu ve volné přírodě je stále těžší najít. Uvidíte kolik radosti, hlavně v létě, udělá obyčejná miska s vodou položená na bezpečném místě v zahradě. Jen pozor, neměla by být kovová (v létě pálí, v zimě namrzá) a moc hluboká (max 5-8cm). Pokud byste přece jen měli pouze hlubší misky, vložte do ní pár kamenů, které zabrání utonutí malých žíznivců. Vodu často měňte (ideálně každý den) a jednou za čas celé pítko pořádně vyčistěte.

A chcete-li zaujmout i mladší “vědce”, doporučuji nádherně (jak jinak) zpracovanou okénkovou knížku Ptačí budka, od nakladatelství Svojtka&Co. Dozvíte se v ní spoustu zajímavých věcí o hnízdění ptáků, ale i o zmiňovaných pítkách. A děti prostě okénka zbožňují!

Tak pozorujte a bavte se!

«

»

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *